top of page

FOLLOW ME:

  • Facebook Clean Grey
  • Twitter Clean Grey
  • Instagram Clean Grey

MAM MIESZKANIE: Krok II- hydraulika.

  • Agnieszka Przewoźna
  • 24 sie 2016
  • 5 minut(y) czytania

Niestety musiałam na chwilkę porzucić bloga. Troszkę przez pracę, ale też troszkę przez mieszkanie, które opisuję i problemy, które napotkałam. Najpoważniejszym problemem to brak zaangażowania dewelopera w pomoc mieszkańcom, po uświadomieniu jakie błędy ukryte napotkałam podczas prac (wpis o błędach ukrytych oraz odbiorach tutaj ). Nawet po prośbach i próbach napraw zostałam z wszystkim sama i oczywiście muszę pokryć koszty. Największym problemem jednak okazała się krzywa posadzka pod drzwiami wejściowymi. Deweloper nie przemyślał sprawy i chyba nie spodziewał się, że jakikolwiek Inwestor będzie chciał cokolwiek położyć, widocznie On jak i architekt zakładali, że zostanie na mieszkaniach surowy beton w stylu loftowym (tutaj śmiech). Ale co tam... dajmy temu spokój, przecież deweloperzy są uczciwi i zawsze myślą wyłącznie o mieszkańcach.

Hydraulika! Dla niektórych czarna magia. Co, gdzie na jakich wysokościach itp. Tak naprawdę tylko pomieszczenia brudne łazienka, kuchnia, czasem pomieszczenie gospodarcze lub kotłownia. Kiedy uporacie się z układem funkcjonalnym i ściany staną w odpowiednim miejscu należy zastanowić się nad instalacją wod- kan (instalacja wodno-kanalizacyjna- spotkacie się z takim opisem na rysunkach technicznych). Najlepszym rozwiązaniem jest rozplanowanie zlewów, wanien, toalet i bidetów zaraz podczas planowania przestrzeni. To dużo ułatwi. Przyda się także informacja czy podnosząc standard mieszkania nie potrzebujecie podłączenia wody pod lodówkę z kostkarką czy ekspres do kawy. Ale może po kolei.

KUCHNIA

Przede wszystkim należy zastanowić się nad ustawieniem zlewozmywaka oraz zmywarki. Deweloper umieścił Wam przyłącza, ale niekoniecznie ten układ musi Wam odpowiadać. Możecie zgłosić generalnemu wykonawcy przełożenie pod Wasz projekt, ale macie na to czas wyłącznie w momencie kiedy kupujecie "dziurę w ziemi" i po dokonaniu płatności deweloper jest na etapie hydrauliki. Oczywiście ponosicie koszty za przełożenie bądź dołożenie punktu. Jednak z doświadczenia powiem Wam, że warto znaleźć hydraulika i wykonać to na własną rękę.

Tę drugą umieszcza się zwykle obok zlewozmywaka. Bardzo często nie robi się więc dla niej osobnego punktu wodno-kanalizacyjnego, tylko podłącza się ją do instalacji w szafce pod zlewozmywakiem. Zwykle jest tam przewidziane miejsce na syfon, zawory i rury. Planując zlew nie musicie wiedzieć na jakiej wysokości są przyłącza ponieważ istnieją standardy. Jednak jeśli planujecie np. dużo wyższą zabudowę kuchenną warto wspomnieć o tym wcześniej hydraulikowi, aby odpowiednio umieścił przyłącza wody i odpływ. Do standardowej wysokości zabudowy kuchennej rury wyprowadza się na wysokości 35 cm od posadzki. Za zmywarką nie powinno być żadnych przyłączy oraz gniazd. Elektrykę zaleca się umieścić nad przyłączami z wodą z wiadomych przyczyn.

Kiedy np. planujecie lodówkę side by side z kostkarką polecam dołożenie w szafce obok przyłącza zimnej wody do osobnego obwodu. Lodówka taka będzie wymagała podłączenia do wody. Można podłączyć ją do przyłącza pod zlewozmywakiem razem z filtrem wody, jednak jeśli stoi zbyt daleko można bez większych problemów zrobić osobny kranik.

To samo dotyczy ekspresów z własnym poborem wody. Jeśli ekspres jest do zabudowy nie oznacza to, że ma własny pobór wody. Musicie zweryfikować jaki model odpowiada Wam i umieścić kranik pod ekspresem jeśli nie chcecie wymieniać codziennie wkładu z wodą.

ŁAZIENKA

Tutaj jest kilka spraw. Najważniejsza- toaleta. Zwykle podłączenia od deweloperów to jakaś porażka. Zwykle wymagają szerszej obudowy niż przewiduje geberit. Warto mieć pod ręką hydraulika, który jeśli nie wymaga przestawienia chociaż poprawi to co powinno być od razu wykonane zgodnie z sztuką budowlaną. Z przekładaniem kanalizacji jest troszkę większy problem- nie zrobimy wszystkiego co nam się wymarzy. Często przeniesienie na drugą stronę ściany stanowi kłopot. Radzę pozostać w obrębie tego zaproponowanego. Na tym etapie powinniśmy zaplanować podłączenie bidetu jeśli taki chcemy, wanny lub jej ewentualnej przeróbki na prysznic, pralki oraz wszystkich podtynków- mam tu na myśli baterię do umywalki i prysznica. Ale po kolei. Kilka wskazówek.

Jeśli kupiliście mieszkanie z łazienką w której macie przyłącze do wanny, a marzy Wam się prysznic to żaden kłopot. Przeróbka jest prosta. Należy tylko przenieść wodę na odpowiednią wysokość np. 110 cm- 130 cm od posadzki, i min. 50-60 cm o ściany. Deszczownicę natomiast montujemy na 30 cm nad głową czyli ok. 200 cm. Warto przemyśleć dokładne wysokości zwłaszcza, gdy montujemy prysznic podtynkowy. Na rynku jest mnóstwo podtynkowych baterii prysznicowych o świetnym designie. Osobiście jestem ich fanką i na na pewno zrobię wpis o armaturze. Na tym etapie warto się zastanowić czy montujecie standardowy prysznic natynkowy czy podtynkowy, ponieważ przy przeróbkach hydraulicznych Wasz fachowiec może je od razu wkuć osprzęt w ścianę. Jest jeszcze kwestia kanalizy. To też warto mieć już zaplanowane. Z reguły nie jest to dobrze przygotowane. Kanalizę do odpływu liniowego wiąże się z podkuciem posadzki. Niestety spotkałam się z budowami gdzie posadzki były tak chudo wylane, że mieliśmy mały problem ze spadkiem pod prysznicem i rusztem. Mam nadzieję, że Wy ominiecie ten problem. W każdym razie zawsze można to obejść robiąc mały próg, lub prysznic walk in na podniesieniu. Najprostszym rozwiązaniem są jednak gotowe brodziki. Nie wymagają wielkich przeróbek. Jedynie musicie sprawdzić umiejscowienie kanalizy wg waszego projektu i umieścić baterię na odpowiedniej wysokości.

Dla fanów wanien, czyli żadnych przeróbek na deweloperce informacja, że bateria powinna być 20- 30 cm od linii wanny jeśli wybieracie model bez otworów we wannie. Zatem jak widzicie, zawsze musicie być o krok do przodu, na każdym etapie.

Przejdźmy do umywalki. Przede wszystkim sprawdźcie czy odpowiada Wam umiejscowienie, które zastaliście. Jeśli musicie, możecie przełożyć elementy w inne miejsce. Tutaj jest mniejszy problem niż z wc. Wracamy do motywu z prysznicem. Musicie przede wszystkim wiedzieć na tym etapie jeśli nie chcecie ponosić dodatkowych kosztów, jaki rodzaj baterii będzie montowany. Oczywiście i o tym napiszę za jakiś czas, ponieważ widzę, że jest mała świadomość zwłaszcza o produktach podtynkowych, które coraz częściej umieszczam w swoich projektach. Także u mnie w mieszkaniu pojawią się nad umywalką jak również pod prysznicem. Ale co z instalacją? Podobnie jak w kuchni. Każdy hydraulik zamontuje Wam na standardowej wysokości do standardowej wysokości szafki (górna linia umywalki na szafce powinna wynosić ok. 86 cm). Warto wspomnieć fachowcowi jeśli zamierzacie podnieść ten wymiar ze względu na Wasz wzrost. Także informacja o podtynkowych elementach będzie tu przydatna. W tym przypadku wylewka powinna być na wysokości 110 cm lub odmierzamy 20-25 cm nad zlewem.

Tutaj taka mała uwaga. Z reguły w okolicy umywalki znajdują się gniazda i włączniki. Postarajcie się zaplanować tutaj elektrykę na tej samej wysokości wylewki jeśli wybraliście model ścienny. Poprawi to estetykę Waszej łazienki.

Został nam mój ulubiony element przeróbek- pralka. Dlaczego mój ulubiony? Bo jeszcze nigdy nie spotkałam się z poprawnie zamontowaną instalacją. Deweloperzy pozwalają architektom na cokolwiek i nikt nie myśli tutaj o użytkujących. Najczęściej znajdują się w takich miejscach, , że woda jest bezpośrednio za pralką, co utrudnia zakręcenie zaworu w czasie awarii oraz znacznie wysuwa pralkę do pomieszczenia, co bardzo często uniemożliwia zabudowanie pralki lub już w najcięższych przypadkach przeróbki ościeżnicy, bo jest za mało miejsca do otworów drzwiowych. Warto przemyśleć, czy w łazience nie ma sensowniejszego miejsca, do którego można doprowadzić kanalizację i zawór z zimną wodą.

W bardzo ciężkich przypadkach, gdzie nie można przełożyć pralkę w inne miejsce, musi zostać ona w łazience,a wchodzi w drzwi, polecam zapoznanie się z modelami, które mają 45-50cm głębokości.

Przy małych łazienkach sytuacje ratują pomieszczenia gospodarcze, albo kotłownie w domach jednorodzinnych, ale fakt, na deweloperskich mieszkaniach o przeciętnych rozmiarach nie ma takich luksusów. Jest na to inna "sztuczka". W przypadku, gdy kuchnia jest większa możemy przenieść pralkę do zabudowy kuchennej. W ten sposób zyskujemy więcej miejsca w łazience, w kuchni nie będzie ona nikomu wadziła, bo nie będzie w ogóle zauważalna. Wystarczy dołożyć tylko zimną wodę i przenieść kanalizację jeśli to możliwe.

Podsumowanie

- przede wszystkim poproście dewelopera o rysunek szczegółowy przebiegu pionów kanalizacyjnych i rur z wodą. To dużo ułatwi w planowaniu instalacji, jeśli znacznie zmieniacie układ mieszkania

- w kuchni nie umieszczajcie podejść wody bezpośrednio za sprzętami jak np. ekspres, lodówka czy zmywarka. Podejście w szafce obok będzie bezpieczniejsze w przypadku awarii oraz praktyczniejsze. To samo dotyczy pralki w miarę możliwości.

- wyprowadzenie wody do baterii podtynkowych starajcie planować się w tej samej linii jak inne elementy w pomieszczeniu na ścianach np. elektryka. Zdecydowanie poprawi to estetykę pomieszczenia

 
 
 

Comentarios


© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Pinterest - Black Circle
  • Instagram Black Round
bottom of page