MAM mieszkanie. Krok I- układ funkcjonalny.
- Agnieszka Przewoźna
- 5 lip 2016
- 2 minut(y) czytania

Na przykładzie mojej małej inwestycji, kolejne kroki, aby wszystko grało. Macie już mieszkanie. Odbiór z deweloperem wykonany, po drodze wykłóciliście się o swoje sprawy :P Pamiętajcie, że w trakcie prac możecie znaleźć jeszcze kilka wad, tzw. wad ukrytych mieszkania, które śmiało zgłaszajcie deweloperowi/administratorowi. W trakcie prac na budowie, jakie się pojawią na pewno opiszę kilka ewentualności, albo hipotetycznych scen. Trzeba dmuchać na zimne.
Kiedy planujecie przestrzeń w mieszkaniu musicie przemyśleć poszczególne pomieszczenia. Jedne będziemy otwierać inne, aby zwiększyć intymność- zamykać. Przy większej ilości pomieszczeń powinniście szczegółowo określić, które z pomieszczeń będą gabinetem, które sypialnią itd. Oczywiście brudne pomieszczenia jak kuchnia czy łazienka są z góry oczywiste, ale zdarzy się, że w przypadkach niektórych z Was z małej łazienki można zrobić pralnię.
Zanim nie ustalicie wszystkich funkcji w mieszkaniu, nie kupujcie płytek, lampek w promocji, bo zanim wykonacie brudne prace na budowie czasem pojawi się coś ciekawszego, albo jeszcze większa promocja. Usiądźcie spokojnie z czystą kartką papieru i układem Waszego wymarzonego mieszkania. Spójrzcie na fragment z kuchnią. Tu należy zastanowić się czy kuchnia, która jest zamknięta powinna być otwarta a także odwrotnie, czy będziecie robić wyburzenia. Powinniście zastanowić się pod względem własnych preferencji. Oczywiście salony z aneksem są bardzo modne i komfortowe, ale czasem nie decydują się na tego typu rozwiązania osoby, które mają małe kawalerki, a salon w nocy zamienia się w sypialnię. Zrozumiałe.
Zastanówcie się nad wejściem do sypialni. Ja kupiłam mieszkanie jak zobaczcie poniżej bez ścian do sypialni. Stawiam je sama , ponieważ nie chciałam klasycznego otworu drzwiowego od dewelopera. Zdecydowałam się ściankę z dużym otworem. Ciekawe, nowoczesne podejście. Oczywiście nie dla każdego,ale może Was to zainspiruje :)
Powinniście także zastanowić się nad nowymi ściankami w łazienkach. Może zaplanujcie obudowy geberitów, albo nowe półki za pomocą wstawienia przed-ścianki. Tam można udoskonalić ścianki podświetleniami, ale o tym w odpowiednim momencie :)
W momencie, kiedy przygotowujecie mieszkanie pod wynajem, układ funkcjonalny musicie przemyśleć pod względem targetu, który wybraliście. Określenie grupy docelowej jest bardzo ważne. Dlaczego? Ponieważ inne wymagania będzie miał student. W przypadku pierwszym szukamy przestrzeni aby wydzielić na dodatkową sypialnię np. dla dziecka. W przypadku uczniów/studentów wygospodarujemy miejsce na miejsce do nauki, w którym znajdzie się stół, regał, lub mały fotel z regałem. Pamiętajcie: dokładnie określcie preferencje, kiedy urządzacie mieszkanie pod najemcę.
Jeśli nie korzystacie z usług architekta wnętrz, przemyślcie sprawę dwa razy, jeśli układ mieszkania jest trudny i sprawia Wam kłopot, albo nie jesteście zdecydowani możecie udać się po profesjonalną pomoc, korzystając wyłącznie z porady specjalisty. W kolejnych krokach przedstawię kroki związane z rozmieszczeniem mebli, hydrauliki, elektryki, oświetlenia. Czyli wszystko to, co powinniście wiedziedzieć gdy urządzanie mieszkanie :) Powodzenia. Trzymam za Was kciuki z Waszymi układami funkcjonalnymi.


Opmerkingen