top of page

FOLLOW ME:

  • Facebook Clean Grey
  • Twitter Clean Grey
  • Instagram Clean Grey

Kupuję mieszkanie od dewelopera: odbiór.

  • Agnieszka Przewoźna
  • 20 mar 2016
  • 5 minut(y) czytania

Po dłuższej przerwie wracam do pisania. Patrząc na statystyki najbardziej polubiliście wpisy z wiedzą praktyczną oraz te, gdzie można kupić modne dodatki lub gdzie złapać dobrą wyprzedaż. Ostatnio wpadłam na nowy pomysł. Chcę połączyć wszystko razem. Z racji tego, że kupuję mieszkanie, chcę pokazać wszystkim step by step od czego zacząć (oczywiście już po tym etapie kiedy macie wybrane swoje lokum), na co zwrócić uwagę przy odbiorze, jak powinna przebiegać kolejność prac na Waszej inwestycji, do kogo zwrócić się o pomoc, co możecie zrobić sami, oraz to, co lubicie najbardziej jak modnie i stylowo urządzić mieszkanie od a do z bez ogromnego budżetu.

Ale zacznijmy od początku. Podpisaliście umowę u notariusza. Czekacie na sygnał od dewelopera, aż zaprosi Was na odbiór mieszkania. Na sowim odbiorze miałam bardzo fajnego Pana, który opowiedział mi o kilku rodzajach Inwestorów. Jedni przychodzą i doszukują się samych plam na ścianach, inni przychodzą i machają ręką, a ostatnia grupa przygodzi ze specjalistą i ta praktyka odbioru jest najlepsza. Po pierwsze Wasze zastrzeżenia są wiarygodniejsze, po drugie posiada on sprzęt, którym sprawdzi kąty ścian czy kamerę termowizyjną, aby sprawdzić szczelność okien. Warto zainwestować tym bardziej, że nie jest to droga usługa, to koszt od 150zł-190zł za mieszkanie, z większymi kwotami spotkacie się, gdy chcecie zrobić odbiór domu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcecie zrobić to sami, poniżej kilka porad na co zwrócić szczególną uwagę.

1. Drzwi wejściowe.

Przede wszystkim przyjrzyjcie się, czy na samym wejściu jest wycieraczka (moją ktoś ukradł :P) oraz próg w drzwiach. Jeśli próg nie jest zamontowany powinniście dostać go do ręki gdy dostaniecie klucze. Zwróćcie uwagę na panel drzwi. Podczas prac fachowcy wnoszą ciężkie sprzęty i czasem zdarzy się, że mogą coś zahaczyć. Jeśli ktoś wykonał wyprawkę to pomimo, że usterka jest mało widoczna macie prawo do wymiany panelu. Należy zgłosić to przy odbiorze. Przy okazji sprawdźcie czy zamki działają poprawnie oraz czy drzwi są szczelne.

PATENT! Dobrym sposobem na sprawdzenie szczelności drzwi i okien jest kartka papieru. Wkładacie ją w szczelinę między zawiasami, zamykacie okno/drzwi i ciągniecie. Jeśli kartka zacięła się -oka są szczelne, jeśli daliście radę bez szarpania wyciągnąć ją, drzwi są do wyregulowania.

2. Ściany, sufity, podłogi.

W umowie dostaniecie załącznik, w którym dokładnie będziecie mieli opisane, co powinno znaleźć się na posadzce, ścianach oraz na suficie. Koniecznie zwróćcie uwagę na rodzaj wykończenia posadzki, czy deweloper zakłada panele czy zostawia ją na etapie jastrychu. Jeśli jest to klasyczny stan deweloperski powinniście spotkać się z betonową posadzką, oraz dylatacją dookoła. Jeśli pojawiły się jakieś pęknięcia deweloper ma obowiązek wypełnić je np. żywicą. Taka usterka powinna być zgłoszona w szczególności, ponieważ jeśli planujecie na posadzce położyć klejone drewno i w przyszłości zacznie coś dziać się, możecie odwołać się, ponieważ najprawdopodobniej będzie to wynikiem tej usterki

Co to dylatacja? To taka ok. 1cm szczelina wokół ścian, która ma zapobiegać pękaniu, odkształcaniu się i przesunięciu posadzki. Zatem nie bójcie się, to nie jest żadna wada:) A tylko brak dylatacji powinien Was martwić.

Jeśli zauważycie jakieś pęknięcia na ścianach, sufitach, podłogach, powinniście od razu to zgłosić. Na ścianach często pojawiają się rysy. Są one wynikiem pracy ścian i każdy deweloper powinien je zaszpachlować i jeszcze raz pomalować farbą. To samo dotyczy sufitów. Nie chodzi o to, żeby chodzić z lupą. Ale musicie pamiętać o tym, że niektóre rzeczy wychodzą pod jednopowłokowymi farbami (farba tego nie wyrówna) i może to wyglądać nieestetycznie. Słabą stroną deweloperów jest użycie pianki poliuretanowej do uzupełnienia szczelin, które pojawiają się na łączeniach ścianek działowych. Prawidłowo powinno poprawić się taką szczelinę taśmą flizelinową lub po prostu wzmocnić ścianę. Niestety wykończenie pianką po jakimś czasie zacznie znowu pękać. A poprawianie tego kolejny raz pianką nic nie zmieni.

Powinniście także sprawdzić piony ścian oraz wielkości otworów drzwiowych. Do tego przyda się Wam długa poziomica. Otwory powinny być zawsze ok 10-12cm szersze i wyższe aby zamontować standardową ościeżnicę. W przypadku za małych otworów macie prawo do ich poprawienia.

Jeśli chodzi o sufity i ściany w łazience powinniście sprawdzić co jest w umowie. Z reguły te pomieszczenia zostawia się bez tynków, ponieważ i tak większość z nas położy płytki ( z takiego założenia wychodzą deweloperzy). Na sufitach jednak powinien być tynk. W moim mieszkaniu pomimo, że była wzmianka w załączniku do umowy, nie było go w łazience. Cała w stanie surowym- oczywiście do zgłoszenia.

3. Wentylacja.

Wychodzę z założenia, że wentylacja jest dobrze założona. Tutaj chodzi o to aby kanały były dobrze wykończone, a w kuchni żeby były dwa wyjścia. Na wentylacji czasami są montowane takie przerażająco nieestetyczne sprzęty. Zapytajcie Pana na odbiorze czy możecie je zdemontować w celu wymienienia go na ładniejszy model. Może zdarzyć się tak, że jego usunięcie będzie powodowało hałas. Insektor odbioru od dewelopera powinien Was o tym uprzedzić.

4. Okna.

Tutaj odwołuję Was do patentu z kartką papieru. Sprawdźcie jeśli drzwi są uchylne czy otwierają się bez żadnego problemu. Powinniście tez przyjrzeć się ramie oraz samej szybie czy są bez wad. Tutaj przyda się inspektor odbioru, ponieważ swoją kamera termowizyjną sprawdzi czy okna przepuszczają ciepło. Jest to bardzo ważne. Przecież nikt nie chce płacić większych rachunków za ogrzewanie.

Jeśli deweloper założył Wam rolety zewnętrzne sprawdźcie czy bez problemów suną po prowadnicach. U mnie niestety prowadnice było strasznie porysowane. Oczywiście zgłosiłam to ponieważ wyglądało to nieciekawie. Fachowcy z rozpędu pomalowali jedna prowadnicę, nie była ona w oryginalnych antracytowym kolorze zatem deweloper ma za zadanie wymienić prowadnicę na oryginalną.

5. Oświetlenie.

To każdy może zrobić sam. Przejdźcie każde gniazdo wkładając w nie np. małą lampkę, aby sprawdzić czy wszędzie jest prąd. Należy także zapalić każdy włącznik. Większy problem jest kiedy nie ma żarówek, a z sufitu wystają kable zakończone kostkami. Wtedy należy podłączyć żarówkę na dwóch kabelkach i sprawdzić włączniki. Elektryka musi działać bez zarzutu. Jeśli tego nie zgłosicie, a coś nie zadziała przy remoncie, koszty awarii bierzecie na siebie.

6. Ogród/balkon.

Gdy kupiliście mieszkanie z balkonem lub ogrodem należy zwrócić uwagę na materiał, który został położony (jeśli w ogóle taki ma wystąpić ). Np. deski kompozytowe nie powinny mieć wad, a ich obróbka dookoła powinna być bez zarzutów. Żadne listwy wykończeniowe nie powinny odpadać. Jeśli kupiliście mieszkanie z balkonem najprawdopodobniej nie będziecie mieć żadnego materiału wykończeniowego. Sprawdźcie beton pod względem szczelin, oraz czy jest przepisowy spadek, aby woda nie stała na balonie podczas deszczowych dni.

Pamiętajcie, że jeśli czegoś nie zgłosiliście na odbiorze, koszty wszystkich napraw automatycznie bierzecie na siebie. Jeżeli zgłosiliście usterki, w zależności od umowy deweloperzy mają 30dni na ich usunięcie. Gdy dostaniecie klucze mieszkanie gotowe do remontu.

Mam nadzieję, że powyższy poradnik stanie sie dla wielu z Was bardzo przydatny. Podejrzewam,że wielu z Was właśnie kupuje mieszkanie ze względu na wycofanie projektu MdM. Kto chce jeszcze skorzytać z dofinansowania musi się spieszyć. Jeśli chcielibyście zrobić odbiór z profesjonalistą możecie śmiało się ze mną kontaktować, podam Wam kontakt do Pana, który wykonał odbiór u mojego klienta i u mnie. Pozdrawiam i do następnego wpisu :)

 
 
 

Comments


© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Pinterest - Black Circle
  • Instagram Black Round
bottom of page